Eğitim Programı

Eğitim Programımız

Hayat Atölyesi’nde çocuklar sınıflandırılmadan kendi gelişimlerine göre ilerler. Yaşlarına ve gelişimlerine göre tasarlayıp hazırladığımız çevrede, çocuklarımız özgürce günlerini geçirebilecekler. Montessori sınıfımızda karma yaş grubu oluşturan öğrencilerimiz günlük yaşam materyallerinden başlayıp diğer bölümlere kendi hızlarına göre ilerleyeceklerdir. Çocuklarımız dil eğitimi, coğrafya, matematik, geometri, fen bilimleri gibi bölümlerde kazanımlarını somut materyaller ile gerçekleştirecekler. Eğitmenlerimiz her materyalin bireysel sunumunu yaptıktan sonra çocukları gözlemlemek adına sınıftan ayrılmazlar. Yan dal derslerimizde de Montessori felsefesine uygun bir şekilde dersler verilecektir. Okulumuzda Türkçe ve Fransızcayı ana dil olarak belirledik bunun yanında İngilizce eğitimi de verilecektir. Amacımız çocukların eğitim hayatı boyunca görecekleri İngilizce dersi dışında farklı bir dil eğitimi vermektir. Dil eğitimi oyunlar ve şarkılarla verilecektir, ezber zorunluluğu olmadan. Dans ve jimnastik derslerimiz bütün çocuklara açık olurken onların ve ailelerin tercihlerini göz ardı etmemek adına seçmeli ders olarak belirledik. Müzik eğitimi öğretmenimiz tarafından keman ve gitar eşliğinde ritim çalışmaları olarak belirlenmiştir. Şarkıları Türkçe, Fransızca ve İngilizce seçip çocukların dil eğitiminde katkı da bulunuyoruz. Bütün çocukların katılabileceği görsel sanatlar ve yaratıcı drama da yan dal derslerimiz arasında yer alıyor. Dinlenme ve uyku odamızda çocuklar istedikleri zaman dinlenip kitaplara bakabilecekler. Uyku ihtiyacı olan çocuklar ise istedikleri zaman yataklarda dinlenebilecekler. Bahçede öğretmen eşliğinde çocuklar istedikleri kadar hava alıp bahçe etkinliklerine katılabilecekler: bahçe bakımı, sebze meyve ekimi, böcek avı, oyun parkı vs. Derslerimizin içeriği milli eğitim tarafından bize sunulan müfredata uygundur. Geleneksel okullardan farkımız özel eğitim araçları ile bu kazanımlara ulaşmamızdır çocuklarla birlikte. Zorlama olmadan, ceza/ödül kavramları olmadan ve çocukları aralarında yarıştırmadan bir hayat eğitimidir Hayat Atölyesi’nde verilen eğitim.

75 

Fransızca

Dil, doğal olarak doğuştan itibaren gelişen bir olgudur. Erken yaşta yabancı dil öğretiminin hedefi, öncelikle çocukta dile yönelik ilginin uyandırılmasıdır. Oyunla birlikte verilen bu eğitim, öncelikle; çocuğun kendi ana dili ve kültürünün dışında, başka dil ve kültürlerin varlığının farkına varmasını sağlayacaktır.

65 

İngilizce

Dil, doğal olarak doğuştan itibaren gelişen bir olgudur. Erken yaşta yabancı dil öğretiminin hedefi, öncelikle çocukta dile yönelik ilginin uyandırılmasıdır. Oyunla birlikte verilen bu eğitim, öncelikle; çocuğun kendi ana dili ve kültürünün dışında, başka dil ve kültürlerin varlığının farkına varmasını sağlayacaktır.

35 

Bale

Bale eğitiminin faydaları arasında çocuğun fiziksel gelişimine yaptığı katkı ilk sırada yer alır. Bale eğitimi alan bireyler bedenlerini daha iyi kullanırlar, vücutları esnek, güçlü ve zarif olur. Ayrıca kas yapısını güçlendiren bale, çocuğun daha hızlı uzamasını ve gelişmesini sağlar.

44 

Görsel Sanatlar

Çocukların doğuştan getirdikleri üretkenlik özelliklerini ortaya çıkarmak için, hazırlanan uygun ortamlarda, sanata ilgi duyan, eserlere değer veren ve koruyan öğrenciler yetişmesini sağlamaktır.

44 

Drama

Sanat, evrensel bir dil olarak herkesin birleşebildiği ortak beğenilerdir. Sanat eğitimi insanların kişiliklerini ortaya çıkarırken bireylerden kimi sanatın uygulayıcısı, kimi de sanatın destekleyicisi ve izleyicisi olarak çağdaş toplumu oluşturur.

44 

Müzik

Müzik eğitimi sadece eğlenme amaçlı değil, bağlantı kurma, analiz, problem çözme (farklı çözüm yolları üretme), dikkati toplama, yoğunlaşma (konsantrasyon), matematik, bireysel yeteneklerinin ve ritim duygularının gelişmesine yardımcı olmak amaçlıdır.

Scroll to Top